Jönköping är en populär kommun att bo i, och det syns på bostadspriserna. Ändå tror många att ett nybyggt hus ligger utom räckhåll. Men vilket slags boende får man för 8.000:- i månaden, om man inte vill bygga ett nytt hus med SmålandsVillan? Vi har undersökt saken.
Idag visar en stickprovskontroll på Hemnet att 8.000 kronor i månadskostnad ofta inte ens räcker för att köpa en bostadsrättstrea. Definitivt inte om du vill bo centralt, och nybyggda lägenheter i bra lägen kan vi helt bortse ifrån. Som läget ser ut idag får du förmodligen sikta in dig på att bo i Huskvarna för att matcha den månadskostnaden.
Även när det gäller hyresrätter får du svårt att hitta hem för 8.000 kr/månad. Just nu är det enda alternativet vi hittar för samma pengar en trea i Österängen hos Vätterhem. Men du får tänka på att det tillkommer vissa driftskostnader även i en hyresrätt – och så ska det ju finnas något ledigt också.
Ja, dessvärre räcker 8.000 kronor i månaden heller inte långt om du vill bo i villa. För när du köper begagnat räcker det inte med att titta på prislappen. Här behöver du i princip alltid ta höjd för högre driftskostnader – men också renoveringar, underhåll och fastighetsskatt. En titt på Hemnet just nu ger ett perfekt exempel på detta. Tittar du bara på prislappen kan du köpa en 70-talsvilla i Barnarp för ungefär samma pengar. Men eftersom huset har energiklass E spräcker driftskostnaderna budgeten – redan innan du kan börja renovera. Och det vill du nog göra… Mer moderna villor i populära lägen kan vi glömma för 8.000 kr/månad, där får du ofta räkna med ett par tusenlappar till.
Så, i vilket av våra härliga hus kan du bo nybyggt och tryggt för 8.000 kronor i månaden? Och var? Ja, i vårt exempel har vi räknat på vår Villa Kalmar Nova med inredningsbar övervåning på en tomt i natursköna Havstenshult i Mullsjö, faktiskt bara 30 minuters bilresa från centrala Jönköping. Det här är ett jättefint 1,5-planshus, med upp till två sovrum att bo bra i redan från början. När du sedan inreder övervåningen kan du få tre till, om du vill.
Föredrar du att kunna flytta in i hela huset direkt? Det kostar heller inte skjortan, precis. Om du väljer att få övervåningen inredd från start landar du på 8.900 kronor i månaden. En grej bara: det här är ett tidsbegränsat erbjudande, så vänta inte för länge…
Just nu har vi ju ett extra bra pris på Villa Kalmar Nova, du sparar 235.000:- tack vare att många viktiga val redan ingår. Men även om du föredrar en annan husmodell kan du bo billigt i ett nybyggt hus från SmålandsVillan. Dels beror det på hur vi bygger våra hus: industriellt och effektivt i vår husfabrik. Dels handlar det om att alla våra husmodeller är genomtänkta in i minsta detalj, med fasta planlösningar och bra standard redan från början. I ett nybyggt hus får du låga driftskostnader, och behöver inte budgetera för något underhåll på många år framöver. Dessutom slipper du betala fastighetsskatt de första 15 åren i ditt nya hem. Hos oss på SmålandsVillan får du helt enkelt alltid mycket hus för pengarna.
Villa Kalmar Nova
Vad det kostar att bygga ett nytt hus beror på rad olika saker, till exempel vilken husmodell du väljer, hur din tomt ser ut och var du vill bo. I vårt exempel har vi räknat på ett nyckelfärdigt Villa Kalmar Nova med inredningsbar övervåning, alternativt inredd övervåning, byggt med totalentreprenad på en av våra fina tomter i Havstenshult. Här ingår också anslutningsavgifter, byggherrekostnader – liksom uppskattade driftskostnader och nettokostnad för räntor (alltså efter avdrag). Däremot har vi inte räknat med någon amortering här, du som bygger en Smålandsvilla får ju möjlighet att slippa amortera i upp till fem år hos Nordea. Vi har räknat med att du lägger en kontantinsats på 15%, och med 3,23% ränta.