Mitt i den värmländska naturen, med lika nära till sköna skogspromenader som svalkande dopp har du nu möjlighet att köpa en nybyggd SmålandsVilla. Här bor du underhållsfritt i många år framöver, med låg driftskostnad. Du slipper fastighetsavgift i 15 år, och kan få möjlighet till amorteringsfrihet via Nordea. Med oss gör du alltid en trygg bostadsaffär – som OBOS-medlem kan du dessutom få ekonomisk hjälp om försäljningen av ditt nuvarande hem drar ut på tiden
Säg hej till ett ljust och trivsamt enplanshus med fina sociala ytor och gott om plats för privatlivet på 146 härliga kvadratmetrar. Här utfört i en klassisk skrud med ståendepanel och svart tak. Inuti finner vi en jättefin planlösning, genomgående hög standard och stilren inredning med ljusa ekparkettgolv samt vitmålade väggar.
När du öppnar dörren till Villa Adelöv möts du av en härlig vy genom hela huset och ut mot uteplatsen på baksidan. Här öppnar kök och vardagsrum upp sig direkt från entrén – och du är bjuden. Köket är ljust och trivsamt, här finns både plats för matbord och en trevlig bardisk för både läxläsning och middagsmingel. Från köket når du husets ena privata oas med stort sovrum och husets lilla toalett med dusch. Här finns också tvättstugan, en rejäl sådan med smart groventré.
Vardagsrummet är något alldeles extra, med utsikt över trädgården utanför ryms här både gott om soffmys och ett rejält middagsbord. Hur du möblerar väljer du själv. På andra sidan huset hittar vi sedan ännu en privat avdelning. Kanske blir det här barnen får husera? Den bjuder på två stora sovrum. Från ena sovrummet har vi förberett med utgång till ännu en uteplats, om du vill ha en sådan. I anslutning till detta finns också husets större badrum.
Här behöver du inte krångla med mängder av tillval. Det trevliga köket kommer från Vedum och är utrustat med höga överskåp, dämpade lådor, mjukstängande luckor, inbyggd ugn och mikro i högskåp, integrerad diskmaskin, rostfria vitvaror och matchande frihängande fläkt. Alla vitvaror kommer från Bosch. Badrummen bjuder på kakel och klinker med komfortgolvvärme, handdukstork, inredning från Vedum och en stilren duschhörna – och i tvättstugan väntar både tvättmaskin och torktumlare på att ta hand om din tvätt. Vi har även sett till att din bil har ett isolerat garage att husera i när den inte används.
I det naturnära och lugna området Alster, strax öster om Karlstad bor du med naturen utanför dörren och med närhet till ett rikt friluftsliv året runt. Samtidigt som du på mindre än 10 minuter tar dig in till centrala Karlstad med bil. Förskola och skola har du på promenadavstånd, likaså Vänern och Alsters Strandbad.
Observera att bilderna är illustrationer som ska ses som vägledande. Avvikelser kan därför förekomma.
| Objekt | Adress | Pris | Tomtarea | Boarea | Rum och kök | Inflyttning | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Till salu
|
Tomt C | Strandviksvägen 17C | 1 600 000 kr | 2406 m² | |||
|
Till salu
|
Tomt A | Strandviksvägen 17A | 1 600 000 kr | 2001 m² | |||
|
Till salu
|
Tomt 2 | Enebovägen 29 | 1 600 000 kr | 1963 m² | |||
|
Reserverad
|
Tomt B | Strandviksvägen 17B | 1 600 000 kr | 2113 m² | |||
|
Såld
|
Tomt 13 | Eneboslingan 11A | 1206 m² |
|
|||
|
Såld
|
Tomt 11 | Enebovägen 18 | 1375 m² |
|
|||
|
Såld
|
Tomt 10 | Enebovägen 20 | 1565 m² |
|
|||
|
Såld
|
Tomt 9 | Enebovägen 20A | 1195 m² |
|
|||
|
Såld
|
Villa 4 | Enebovägen 26 | 1263 m² | 95 m² (156 m² med inredd övervåning) | 3 rum och kök |
|
|
|
Såld
|
Villa 19 | Eneboslingan 22 | 1376 m² | 81 m² (163 m² med inredd övervåning) | 2 rum och kök (7 rum och kök med inredd övervåning) |
|
|
|
Såld
|
Villa 12 | Eneboslingan 3 | 2154 m² | 146 m² | 7 rum och kök |
|
|
|
Såld
|
Villa 17 | Eneboslingan 12 | 2154 m² | 95 m² (190 m² med inredd övervåning) | 2 rum och kök (8 rum med inredd övervåning) |
|
|
|
Såld
|
Tomt 22 | Eneboslingan 28 | 1499 m² |
|