Vägen till drömhuset startar med att välja rätt hustyp, dels för dina behov – dels det som blir rätt för tomten. Bland de som vill bygga hus i Uppsala med omnejd är det väldigt blandade önskemål när det gäller val av hustyp, berättar Emil. Och även om enplanshus alltid är populärt har de konkurrens av en annan typ här.
– Det byggs ju både högt och lågt, kan man säga. Vilken hustyp som passar er är ju väldigt personligt. Men jag skulle nog säga att tvåplanshus är lite extra efterfrågat just här.
Nästa val handlar förstås om vilken husmodell som faller er i smaken, inte minst när det gäller planlösningen. Även här gäller förstås att smaken är som baken i allra högsta grad. Men Emil avslöjar att ett tvåplanshus har seglat upp som kundfavorit.
– Ja, det är många som är nyfikna på Villa Huskvarna, det är kul! Det är ju ett stort och jättefint hus som man verkligen kan växa in sig i, eftersom ni inreder övervåningen när och hur det passar er. Det här med inredningsbar övervåning är en stor fördel med SmålandsVillan. För barnfamiljen som vill ha ett enplanshus är Villa Fredriksdal väldigt populärt, inte minst för sin separata barn- och föräldraavdelning.
Vilken stil man väljer att ge sitt nya hem här i Uppsala-trakten beror förstås på vad man själv gillar – men också mycket på läget man väljer. Huset ska ju både passa in i sin miljö, och trivas tillsammans med eventuella grannhus.
– Det klassiska uttrycket går alltid hem i lantliga lägen, men vi ser också att många väljer en mer modern stil – gärna med inslag av det industriella, säger Emil.
Som säljare på SmålandsVillan gäller det att lära känna alla våra husmodeller – och deras olika fördelar. Och det finns speciellt en husmodell som Emil verkligen lärt känna på djupet. En riktig familjevilla, kan man säga – för både Emils föräldrar och hans syster bor nämligen i varsitt exemplar av den Smålandsvilla som också är Emils favorit: Villa Eksjö.
– Ja, Villa Eksjö har en fantastisk planlösning, med riktigt bra sällskapsytor – inte minst om du väljer till en köksö, det är ett tips. Titta bara på fönstren ut mot baksidan, och tänk dig altanen utanför. Du har också ett sovrum nere från start, och sedan kan du skapa en helt avskild familjedel en trappa upp när du inreder övervåningen.
Om du inte hittat den rätta tomten ännu står Emil gärna till tjänst med tips. Har du redan har en tomt i åtanke? Då är det viktigt att verkligen lära känna den. Och det hjälper vi på SmålandsVillan självklart till med, säger Emil.
– Absolut, vi åker alltid ut och tittar på tomten. Dels för att ta reda på hur marken är att bygga på – och hur vi bäst placerar huset – dels hur det ser ut med anslutningar, som vatten och avlopp. Och vad allt kostar, såklart. Hos oss får du all hjälp du behöver, det är bara att kontakta mig!