Resan mot drömhuset börjar med att hitta rätt hustyp, dels för familjens behov – dels det som blir rätt för tomten. Bland de som vill bygga hus i Norrköping – eller kring Söderköping, Valdemarsvik eller Finspång – är det förvisso blandade önskemål när det gäller val av hustyp, berättar Hanna. Men det finns en typ som sticker ut i popularitet.
– Det är många som vill bo bekvämt med allt i ett plan, så enplanshus är väldigt populära. Men vill man ha ett stort enplanshus gäller det ju att tomten eller detaljplanens krav inte ställer till det. Då är det många som väljer ett 1,5- eller 2-planshus istället.
Nästa val handlar förstås om vilken husmodell som faller er i smaken, inte minst när det gäller planlösningen. Och här i Hannas område ska det vara en öppen sådan, även om det i övrigt är egna behov och personlig smak som styr över valet. Men visst finns det favoriter bland SmålandsVillans husmodeller, säger Hanna.
– Ja, bland enplanshusen är Villa Fredriksdal vår storsäljare här. Det är lagom stort, och går att bygga på de flesta tomter. Det är många som gillar Villa Adelöv också, men det är ett stort enplanshus och det kan ju vara svårt att få till. Sedan ser jag också ett växande intresse för 1,5-planshuset Villa Kalmar, att vi nu även kan erbjuda det med färdig övervåning är något om som lockar många.
Vilken stil man väljer att ge sitt nya hem i den här delen av Östergötland beror förstås mycket på läget man väljer. Huset ska ju både passa in i sin miljö, och trivas tillsammans med eventuella grannhus.
– Vi bygger ju ganska mycket i lantliga lägen, på tomter som är omgivna av skog och natur. Så många väljer att ge sitt hem en mer klassisk, lite lantlig stil. Det passar in i vår miljö här, förklarar Hanna.
Lockas du av en lantlig stil?
En av fördelarna med att välja ett hus från SmålandsVillan är ju att du inte behöver välja varenda liten detalj: vi har ju redan tänkt på allt, säger Hanna. Men visst går det ändå att sätta sin egen prägel på sitt nya hem – och våra östgötar har tydliga favoriter bland tillvalen.
– Ljusa kulörer är populärt överlag, man vill ha något som håller i längden. Men vi ser också att allt fler väljer mer färg i köket. Beige, gröna eller grå köksluckor har blivit väldigt populärt och allt fler väljer stänkskyddsskiva framför kakel. I badrummen är kombinationen av ljusgrå vägg och en mörkare grå nyans på golv superpopulär, och de flesta väljer våtrumsmatta istället för kakel och klinker. Vill man unna sig lite extra lyx är en braskamin det mest populära valet. Men många som bygger på landet ser ju även kaminen som en extra försäkring om elen går.
Som säljare på SmålandsVillan gäller det att lära känna alla våra husmodeller – och deras olika fördelar. Och det finns speciellt en husmodell som Hanna gillar lite extra mycket.
– Ja, Villa Näsby är ett klockrent hus. Det är så bra planerat, även om det ”bara” är 95 kvadratmeter upplevs det som så mycket större. Jag gillar det jättemycket, och det brukar vara väldigt populärt när vi får till visningar.
Husmodellen Villa Näsby
Har du inte hittat den rätta tomten ännu? Då står Hanna gärna till tjänst med tips. Har du redan har en tomt i åtanke? Då hjälper Hanna dig att reda ut hur den är att bygga på, och om huset ni siktat in er på går att bygga just där. Och vad allt kostar, såklart.
– Absolut, jag är med er i varje steg på husresan, från start till mål. Hos oss får du all hjälp du behöver, det är bara att ringa!